Biblioteka CeKaPISarnica: nova knjiga

U suradnji s izdavačkom kućom Srednja Europa, CKPIS je u biblioteci CeKaPISarnica pripremio novo izdanje. Zbornik će biti predstavljen na otvorenju 4. Socijalizma na klupi (Svečana dvorana Tone Peruško, Ronjgova 1, 26. rujna 2019., 12.15 sati).

Komunisti i komunističke partije: politike, akcije, debate
Zbornik odabranih radova s Trećeg međunarodnog znanstvenog skupa Socijalizam na klupi, Pula, 28-30. rujna 2017.
ur. Igor Duda
Srednja Europa i Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Zagreb i Pula, 2019.

U rujnu 2017. na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli održan je Treći međunarodni znanstveni skup Socijalizam na klupi. Od ukupno oko osamdeset izlaganja, u ovome zborniku zastupljeno je njih devet koja su prerasla u znanstvene radove koji obrađuju teme iz unutarnje i vanjske politike, kulturne povijesti, povijesti medija i arhivistike. Autori iz nekoliko zemalja donose rezultate novih istraživanja utemeljenih na arhivskom gradivu, novinama i drugoj periodici, memoaristici, usmenoj povijesti i drugim izvorima. Obradili su različite aspekte djelovanja KPJ/SKJ od ilegalnih međuratnih godina preko reformskih nastojanja povezanih s programom iz 1958. do sukoba krajem osamdesetih i raspada stranke. Fokus na Jugoslaviju dopunjuju usporedbe i dodiri s Čehoslovačkom, Poljskom, Egiptom, Ganom, Gvinejom i Alžirom.
------------------------------------------------------------------
Milivoj Bešlin
Usvajanje Programa SKJ 1958. i reformske tendencije u jugoslovenskom društvu i partiji

Ivana Hanaček
Polomljeni narativi. Veze KPJ (u ilegali) i Udruženja umjetnika Zemlja

Boris Mosković
Partija kao arena za sukobljavanje. Hrvatska i konfrontacije između čelnih jugoslavenskih komunista krajem 1980-ih godina

Magdalena Najbar-Agičić
Partija i mediji poslije Drugoga svjetskog rata. Poljska i Jugoslavija - pokušaj usporedne analize

Edvin Pezo
Strukture političke moći i unutarpartijski diskurs. Organizacija i pregovaranje o političkoj moći unutar Saveza komunista Jugoslavije (1952-1966)

Nemanja Radonjić
Veoma različitim putevima u socijalizam. Jugoslovenski komunisti i afrički napredni pokreti (1945-1970)

Ivan Smoljan, Nikolina Rusac
„Živio Tito!“ Parole povodom dolaska Međusavezničke komisije za razgraničenje u Istru 1946. godine

Milan Sovilj
Izveštavanje novina Rudé právo o Josipu Brozu Titu 1970-ih godina

Tatjana Šarić, Marijana Jukić
Partija u arhivskim spremištima - što očekivati?