Opcije pristupačnosti Pristupačnost

U zgradi rektorata na pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile mladi talenti već dva mjeseca marljivo rade na pronalasku novih poslovnih rješenja. Okupljeni u sedam timova i pod vodstvom mentora, njih četrnaestero najmanje dva puta tjedno u prostoru novootvorenog Inovacijskog laboratorija radi na osmišljavanju inovativnih ideja koje će u praksi moći primjenjivati konkretne tvrtke.

Konkretna rješenja

Sinergija privatnog i javnog sektora koji zajedno s mladim studentima, apsolventima i nezaposlenima radi na razvijanju inovativnih rješenja, rezultat je međunarodnog projekta Da-Space, kojeg zajedno sa Sveučilištem Jurja Dobrila provodi Upravni odjel za gospodarstvo Istarske županije. U projektu sudjeluje dvanaest partnera iz sedam europskih zemalja-Njemačke, Rumunjske, Slovačke, Bugarske, Češke, Srbije i Hrvatske koju predstavljaju upravo istarske snage. Po riječima voditeljice Inovacijskog laboratorija i projektne asistentice mag. oec. Mirene Tubić, neki od glavnih ciljeva projekta su jačanje poduzetničkih vještina, smanjenje odlijeva mozgova, razvoj inovativnih sustava učenja za lokalno gospodarstvo te razvoj zajedničkog okvira i alata za društvene inovacije.

- Dakle, projekt je usmjeren prema mladim talentima, studentima i nezaposlenima u cijeloj regiji i trenutno smo u prvi ciklus rada Inovacijskog laboratorija uključili 14 mladih s područja Istre koji djeluju u sedam timova. Ono što se aktivnostima u inovacijskom laboratoriju želi postići, jest umrežavanje poduzeća i mladih talenata, jačanje njihovih vještina i znanja kako bi ih pripremili za tržište rada, kao i jačanje inovativnih metoda učenja, istaknula je Tubić.

Naime, svaki tim pod vodstvom mentora osmišljava konkretna rješenja za pojedine tvrtke i javni sektor. U projekt su se u sklopu prvog ciklusa uključili Grad Buzet, Eurokonzalting, Infobip, Maistra, Uniline, te Istarska županija i županijska energetska agencija IRENA. Kroz pet mjeseci, timovi trebaju pronaći najbolje rješenje koje će tvrtke moći implementirati u praksi. Neki od problema na kojima trenutno rade su kako povećati informiranost i korištenje europskih fondova, prometna optimizacija starog grada, problem tržišta rada u Istri, povećanje kvalitete procesa zapošljavanja te kako u što kraćem vremenu uskladiti kvalifikacije kandidata i zahtjeve radnog mjesta.

Primjerice, tim zadužen za Uniline, radi na pronalasku rješenja kako privući i zadržati posjetitelje web-a uz primjenu novih tehnologija, dok se u Infobipu bave razradom ideja kako promovirati zapošljavanje IT eksperata u ruralnim područjima. Također, energetska agencija IRENA sa studentima radi na rješavanju problema prikupljanja podataka o energiji na lokalnoj i regionalnoj razini.

Inovativne metode

- Mladi talenti tijekom ovog prvog ciklusa inovativnim metodama uz timski rad jačaju svoje poduzetničke vještine. S obzirom da je jedna od potreba, definirana ovim projektom, upravo nedostatak veze između mladih talenata i akademskog, gospodarskog i javnog sektora, Istarska županija će kroz sudjelovanje raditi na osnaživanju već postojećeg Vijeća tržišta rada, tijela koje svojim koordiniranim djelovanjem radi na razvoju ljudskih potencijala, navela je Tubić. Po njenim riječima, u lipnju će se izabrati i prezentirati najbolje osmišljeno lokalno rješenje te će se održati međunarodna konferencija na kojoj će se predstaviti pobjednički modeli svih partnera na projektu koju su radili u sklopu Inovacijskih laboratorija. Kako doznajemo, timovi su u završnoj fazi izrade rješenja, a svakako jedna od najvećih vrijednosti, jest što postoji mogućnost da studenti nastave raditi u tvrtkama u kojima su radili s mentorima.

"Nadamo se da će njihove ideje biti do te mjere inovativne da se mogu implementirati u praksi", kazala je Tubić te najavila i početak drugog ciklusa krajem listopada kada će se uključiti novi studenti ali i nove partnerske tvrtke sa specifičnim problemima.

Putem projekta u Istru stiglo preko 210 tisuća eura 

Ukupna vrijednost projekta Da-Space (Open Innovation to raise Entrepreneurship skills and Public Private Partnership in Danube Region) iznosi 1,7 milijuna eura, od čega je Sveučilište Jurja Dobrile uspjelo povući ukupno 121.325 eura, dok je Istarskoj županiji pripalo 88.800 eura. U projektnom timu sa strane Sveučilišta nalaze se doc. dr. sc. Dean Sinković kao voditelj projekta, prof. dr. sc. Lorena Mošnja Škare zadužena za financije, dok je projektna koordinatorica dr. sc. Sanja Radolović. Potporu radu laboratorija daje doc. dr. sc. Sven Maričić. U projektnom timu kao predstavnici županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo nalaze se dipl. oec Aleksandar Major i dipl. pol Bojana Musulin.

Autorica: Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ, Tekst i fotografije preuzeti sa strenice Glas Istre Online:

Popis obavijesti