NOVOSTI:

UNWTO Affiliate Member

Čestitka doc. dr. sc. Svena Maričića,...

Povodom Dana Sveučilišta (Dies academicus, 16. travnja 2018. godine) pomoćnik rektora doc. dr. sc. Sven Maričić upućuje čestitku svim studentima, nastavnicima, znanstvenicima, stručnom, administrativnom i tehničkom osoblju te svim suradnicima i prijateljima Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Poštovani!

Na samome početku, čestitam vam Dan Sveučilišta Jurja Dobrile.

S obzirom da smo Sveučilište koje aktivno participira u ovome gradu, regiji, ali i čitavoj zemlji, svojim dosadašnjim rezultatima ostavili smo trag u zajednici te postavili temelje za buduće uspjehe. Imajući u vidu naša zajednička postignuća, doista vjerujemo da biti dijelom ovoga Sveučilišta predstavlja posebnu čast.

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli jedno je od najmlađih hrvatskih sveučilišta koje se nalazi u snažnoj fazi razvoja okrenutoj novim tehnologijama i budućnosti. Temelj za ove nove smjerove položen je prije nekoliko desetljeća, zahvaljujući društvenim, humanističkim i umjetničkim studijima. Posebnu pozornost pridajemo svojim studentima s kojima nastojimo voditi kreativne rasprave umjesto konformističkih slaganja, potičući ih da stvaraju i kreiraju budućnost u kojoj je imperativ društvo znanja. Motivacija naših polaznika i studenata redovnih i izvanrednih studija i njihova izgradnja u buduće znanstvenike, ali prije svega u ljude koji vjeruju u svoje vlastite pozitivne resurse, cilj je našega Sveučilišta. Specifičnost vremena u kojem živimo pruža jedinstvenu priliku kreiranja novih radnih mjesta, prvenstveno zahvaljujući idejama, kreativnosti i inovativnosti. Pokretanjem nekoliko uspješnih projekata - poput SPIN-a, Da-SPACE-a, tehnoloških STARTUP-ova ali i mnogih drugih - nastojimo vam pomoći pri otkrivanju, ali i ostvarivanju vlastitih potencijala. Naša nastojanja da promičemo timski rad kao hvalevrijedan resurs, potvrđuju uspješne karijere mnogih naših polaznika apostrofirajući rezultat rada i zalaganja vas i vaših mentora - od početka školovanja do završetka stručnih i sveučilišnih studija. Uspješno mentorstvo studentskih timova možda najbolje ilustrira jedan od posljednjih uspjeha - prvo mjesto na natjecanju “European startup awards Croatia" te plasman naših studenata u finale koje će se održati u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Izvrstan rezultat ovoga studentskog tima osigurao je našem Sveučilištu ulazak u prestižno društvo europskih sveučilišnih partnera, nudeći motivaciju i inspiraciju svima nama.

Svi djelatnici Sveučilišta eksplicitno - svojim radom, ali i implicitno - svojim karakterom, sustavno nastoje stvarati nove generacije mladih ljudi koji mijenjaju paradigme i aktivno sudjeluju u promjenama. Prepoznati smo na mnogo razina kao Sveučilište koje unaprijeđuje svoj rad, izlazeći iz standardnih okvira suvremenim pristupima i ciljevima, istovremeno poštujući tradiciju. S obzirom da nastojimo stvarati, prepoznavati te poticati izvrsnost i inovativnost, ove je godine Senat donio odluku o dodjeli dvaju počasnih doktorata pojedincima koji su nas i našu zajednicu zadužili svojim specifičnim rezultatima. Biti vizionarom i inovatorom jest posebna odlika rijetkih ljudi koji nisu usredotočeni na prepreke, već na cilj. Osim sustavnog rada i predanosti, vizionar mora posjedovati i sposobnost snivanja otvorenih očiju. Upravo takvi pojedinci mijenjaju paradigme, potičući i nas da aktivno sudjelujemo u društvenim promjenama. Aktivna participacija neodvojiva je od društva znanja koje promičemo, stoga mogućnost odavanja počasti pojedincima koji svojim zalaganjem, predanošću i rezultatima izlaze iz poznatih margina te stvaraju sasvim nove okvire u znanosti - zapravo predstavlja posebnu čast našem Sveučilištu.

doc. dr. sc. Sven Maričić
pomoćnik rektora