Licenca Sketch Enginea za UNIPU...

Sketch Engine je alat koji se koristi za korpusna, leksikološka, terminološka, traduktološka i brojna druga istraživanje. Softver je 2003. razvila tvrtka Lexical Computing Limited te ga od tada neprestano usavršava i obogaćuje novim jezičnim korpusima. Pomoću svojih algoritama Sketch Engine analizira autentične tekstove koji se ponekad sastoje i od nekoliko milijarda riječi te velikom brzinom identificira što je u nekom jeziku tipično, a što rijetko, neobično ili se može smatrati jezičnom pojavom u nastanku. Sadrži 600 pripremljenih korpusa na više od 90 jezika te tako pruža pravi reprezentativni uzorak jezika.

Zahvaljujući projektu ELEXIS, Sketch Engine je do kraja ožujka 2022. bio dostupan svim sveučilištima u Republici Hrvatskoj bez naknade. Sveučilište Jurja Dobrile u Puli uvidjelo je potrebu svojeg nastavnog osoblja koje se bavi jezičnom analizom za daljnjom uporabom tog alata te je uplatilo i time produljilo licenciju za isti čime je unaprijedilo znanstveni rad svojih nastavnika.

Poveznica: https://app.sketchengine.eu/

Prijava putem: INSTITUTIONAL LOGIN

• odabir sUNIPU institucije
  • logiranje putem @unipu.hr adrese